« Svibanj 2024 »

OPEN YOUR MIND, CHANGE YOUR LIFE

PROGRAM ZA CIJELOŽIVOTNO UČENJE

ERASMUS +

Program Erasmus+ obuhvaća sve odgojno-obrazovne institucije. Ciljevi su  promicanje svijesti o raznolikosti europskih kultura suradnjom škola država koje sudjeluju u Programu za cjeloživotno učenje, poticanje osobnog razvoja sudionika, razvoj i usavršavanje vještina i kompetencija te njegovanje ideje o europskom građanstvu čime se utječe na poboljšanje kvalitete obrazovanja, ističe se njegova europska dimenzija, potiču se mobilnost i učenje jezika, kao i veća uključenost u europsko društvo.

Koordinator: Tihana Modrić, prof.

Uspješan završetak projekta
Autor: Tihana Modrić, 26. 4. 2021.

Svemu lijepom dođe kraj, pa tako i našem Erasmus KA2 projektu "Open Your Mind, Change Your Life".

Projekt je trajao od 2016.-2018., a završno izvješće je prihvaćeno 2019.godine.

Nakon dodatne evaluacije na višoj razini, projekt je proglašen „Uspješnom pričom“ i „Primjerom dobre prakse“ od strane Europske komisije.

U projektu "Open Your Mind, Change Your Life" je sudjelovalo pet partnerskih škola:

• Zespół Szkół w Lubczy, Lubzca – Poljska (glavni koordinator Projekta)
  • Realschule Heepen, Bielefeld – Njemačka
  • 1st Gimnasium of Corfu, Krf – Grčka
  • Agrupamento de Escolas dr António Augusto Louro, Seixal – Portugal
  • Osnovna škola "Bol", Split - Hrvatska

Glavni ciljevi projekta bili su: sprječavanje ranog napuštanje škole, redovitost na nastavi, poboljšanje ključnih kompetencija - komunikacije na materinjem i stranom jeziku, građanskih kompetencija i poduzetništva, ICT vještina te bolji  uspjeh u fizici, matematici i engleskom jeziku. Ciljna skupina projekta uključuje učenike u dobi od 12 do 16, koji su suočeni s nekim od problema ili trebaju motivaciju da bi nadopunili svoja znanja.

Sudionici projekta stekli su jedinstveno iskustvo u interkulturalnim odnosima. Cilj je bio ukloniti predrasude i stereotipne načine razmišljanja o pojedinim predmetima te proširiti znanja o geografskim značajkama europskih zemalja. Suradnja u našem projektu pobudila je kod naših učenika osjećaj europskog građanstva te su na taj način uočili nužnost širenja znanja i spoznaja radi podizanja svijesti o drugim europskim zemljama.
Planirano je i ostvareno 5 tema kako bi se ispunili ciljevi projekta. Partnerske škole su svojim učenicima omogućile sudjelovanje na dodatnim satima nastave i aktivnostima koje su rezultirale poboljšanjem učeničkih znanja i vještina te smo ih na taj način ih motivirali da postignu što više i usmjerili ih ka cjeloživotnom obrazovanju.
Projekt je uključivao učenike osnovnoškolskih i srednjoškolskih ustanova i suradnju sa sveučilištima čime se potakla želja za nastavkom obrazovanja.
Tijekom svakog transnacionalnog sastanka učenici su se sastajali s poslodavcima, intervjuirali ih, a aktivnosti su uključivale i posjetite sveučilištima i sudjelovanje na radionicama.
Tijekom 2 godine ostvarene su sljedeće teme:
  1. Europass and the Movement on Labour Market – Portugal
  2. A Sound Mind in a Sound Body – Njemačka
  3. Science Around Us – Poljska
  4. Travelling Around Europe Along with an Oxford Debate – Grčka
  5. Inventors and Scientists - Hrvatska

Rezultati projekta su:

• 4 međunarodna susreta učenja i poučavanja
  • 2 Trasnacionalna sastanka
  • više od 400 dodatnih sati nastave
  • 42 poučna izleta/posjeta
  • 23 susreta s poslodavcima
  • 33 susreta sa stručnjacima
  • 128 mobilnosti učenika i učitelja

Naša škola je provela zadane aktivnosti uz suradnju s nizom:

• ustanova kao što su:

Pomorski muzej u Splitu, kino Zlatna vrata, Muzej grada Splita, HE Zakučac, Prirodoslovno matematički fakultet Split, Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije u Splitu, Memorijalni centar Nikola Tesla u Smiljanu, Pomorski meteorološki centar u Splitu;

• stručnjaka različitih područja:

prof.dr.sc. Ivica Puljak, Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu

prof.dr.sc. Maša Surić, Odsjek za geografiju, Sveučilište u Zadru

prof.dr.sc. Zoran Vukić, Fakultet elektrotehnike i računarstva, Zagreb

dr.sc. Martina Baučić i dr.sc. Ivan Racetin – Fakultet građevinarstva, arhitekture i geodezije u Splitu

Valentina Uroić, dipl.ing.nutr.

Jozo Pivac, prof. informatike i tehničke kulture – predsjednik Udruge Inovatic, Split

Ružica Popović dipl. ing. - voditeljica Sektora pomorske meteorologije pri Pomorskom meteorološkom centru Split

Mirjana Mamić, dipl.logop. – logoped naše škole

Ana Bučević Romić, prof. hrvatskog jezika – knjižničarka naše škole

Mara Marasović, dipl.psih. i Zdenka Biliškov, prof. –debatni kluba OŠ Visoka

Branka Bezić Filipović – voditeljica ureda Hrvatske matice iseljenika

Gordana Ruso, koordinator Znanstveno edukacijskog centra Višnjan

• Kompanija/poslodavaca ili njihovih predstavnika:

Include d.o.o, Solin - Ivan Mrvoš

Ultra Sailing d.o.o., Ultra d.o.o., Split – Marija Blašković, Hrvoje Modrić i Slaven Vidan

Hotel „Le Meridian“, Podstrana – Andrijana Mladina i Ivana Ljuba

Davor Bučević – ravnatelj naše škole koji nam je bio potpora tijekom provedbe svih projektnih aktivnosti.

Projektni Erasmus+ tim naše škole

Verica Aljinović (učiteljica razredne nastave), Davorka Banovac (učiteljica razredne nastave), Simona Bijelić (učiteljica informatike i tehničke kulture), Sanja Đivanović (vjeroučiteljica), Martina Galić (učiteljica matematike i informatike), Mirjana Mamić (logopedica), Danijela Maurac (učiteljica razredne nastave), Željka Retelj (vjeroučiteljica) i Tihana Modrić – koordinator (učiteljica engleskog jezika i geografije).

Slijedom svega navedenog, Europska komisija je ovaj projekt nominirala za European Innovative Teaching Award 2021 (Europska nagrada za inovativno podučavanje) što je još jedan dokaz da se rad cijelog tima prepoznao kao primjer izvanredne nastavne prakse provedene u okviru programa Erasmus + KA2.

Službene stranice:

www.changeyourlife.pl