« Svibanj 2024 »

OBAVIJEST ZA UČENIKE,UČITELJE I RODITELJE
Autor: Simona Bijelić, 23. 2. 2021.

Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja -

Dan ružičastih majica

Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day  je nacionalni program prevencije vršnjačkog nasilja.  Hrvatski Sabor 2017. godine  izglasao je proglašenje Nacionalnog dana borbe protiv vršnjačkog nasilja  koje se obilježava zadnje srijede u veljači. Ove godine je to 24.veljače.

Obilježavanje Dana ružičastih majica (Pink Shirt Day)započelo je u Kanadi kao znak podrške dječaku koji je trpio vršnjačko nasilje u školi samo zato što je bio odjeven u ružičastu majicu. Njegova je ružičasta majica simbolizirala potporu teško bolesnoj majci. Vršnjačko nasilje je isticanje moći agresijom. Definira se kao negativna verbalna ili tjelesna akcija koja ima neprijateljske namjere, uznemiruje žrtvu, ponavlja se tijekom vremena, a zasniva se na nesrazmjeru moći. Vršnjačkim se nasiljem smatra ako učeniku drugi učenik ili grupa učenika govori ili čini loše ili neugodne stvari. Zlostavljanjem se može smatrati i ako se učenika opetovano zadirkuje na način koji mu je neugodan ili ako ga se namjerno izostavlja iz aktivnosti. Ponavljanjem zlostavljanja nasilnici povećavaju svoju moć, a žrtve svoju gube.

Pozivamo učenike i učitelje naše škole da se , u što većem broju , u srijedu pridruže obilježavanju Nacionalnog dana borbe protiv vršnjačkog nasilja - Dana ružičastih majica  nošenjem ružičastih majica koje su postale simbol podrške borbi protiv vršnjačkog nasilja.

Ono što je važnije je, da  suzdržavanjem od nasilničkog ponašanja i uskraćivanjem podrške nasilničkom ponašanju, pokažemo da  smo svjesni posljedica koje ostavlja vršnjačko nasilje na sve – kako na žrtvu, tako i na nasilnika, ali i na one koji nasilje promatraju.

Dragi učenici, neka slogan obilježavanja Dana ružičastih majica "NASILJE PRESTAJE OVDJE ! "  bude dio vas i vašeg ponašanja .