« Svibanj 2024 »

COVID - POSTUPANJA: Škole...roditelja...školske i obiteljske liječnice
Autor: Davor Bučević, 3. 10. 2021.

Sumnja na COVID-19 –POSTUPANJE u OŠ Bol SPLIT prema naputku epidemiologa.:

Znakovi koji upućuju na moguću zarazu koronavirusom:

• povišena tjelesna temperatura (pod pazuhom > 37,2)

• simptomi respiratorne bolesti - kašalj, teškoće u disanju, grlobolja

• poremećaj osjeta njuha i okusa

• gastrointestinalne smetnje (proljev, povraćanje i bol u trbuhu, posebno u manje djece).

Djeca/učenici sa znakovima svih drugih zaraznih bolesti koje se prenose uobičajenim socijalnim kontaktom također ne dolaze u ustanovu.

Postupanje u slučaju sumnje na zarazu

Prilikom pojave navedenih znakova bolesti dijete/učenik ili djelatnik ostaje kod kuće,

• javlja se najprije telefonom izabranom liječniku obiteljske medicine, odnosno pedijatru koji odlučuje o testiranju prema liječničkoj indikaciji.
  • O navedenom roditelj ili djelatnik telefonom obavještava ustanovu (ŠKOLU-razrednika).
  • Ako se znakovi bolesti jave tijekom boravka u ustanovi, odmah treba pozvati roditelja te dijete/učenika izolirati u prikladnoj prostoriji do dolaska roditelja. Oboljeli djelatnik odmah napušta ustanovu.
  • Ravnatelj odmah javlja nadležnom epidemiologu/školskom liječniku.

svaku pojedinačnu potvrđenu infekciju koronavirusom koju djelatnik, odnosno roditelj imaju obvezu žurno javiti RAZREDNIKU/ ili ravnatelju ustanove. Prilikom pojedinačnog slučaja pojave simptoma koji mogu upućivati na zarazu korona virusom, odgojno-obrazovna skupina/razredni odjel u pravilu nastavlja dalje s odgojno-obrazovnim radom, dok se prilikom grupiranja osoba sa znakovima bolesti* postupa sukladno mišljenju liječnika.

Kada se u djeteta ili djelatnika utvrdi zaraza korona virusom, postupa se sukladno odluci nadležnog epidemiologa ili školskog liječnika što, uz ostalo, znači da se za sve osobe u kojih se utvrdi da su bile u bliskom kontaktu sa zaraženom osobom u vrijeme kada je osoba mogla biti zarazna izriče mjera aktivnoga zdravstvenog nadzora u samoizolaciji.

U slučaju pojedinačnih odsutnosti učenika ili samoizolacija cijelih razreda obveza je učenika od 1.-4,r pratiti HTV 3 ili druge programe koje prate organitirani programa za učenike u samoizolaciji, kao i pratiti upute SVOJIH učitelja i predmetnih učitelja na online platformi TEAMSa.

IZ UPUTA Nacionalnog stožera RH:

Kod pojave bolesti još jednog ili više učenika iz istog razrednog odjeljenja, za koje se procjeni da je posljedica kontakta s ranije oboljelim učenikom, cijelom razrednom odjeljenju određuje se samoizolaciju (svima koji su bili prisutni u učionici na nastavi za vrijeme zaraznosti), do dobivanja nalaza testiranja djeteta. Djelatnici/učitelji također u tom slučaju mogu podlijeći karanteni ako se procjenjuje da su zbog načina održavanja nastave bili izloženi bliskom kontaktu s učenicima.

Ranatelj Davor Bučević,prof.;mr.oec.