2017-11-20 17:14:01

19. studenoga- Svjetski dan prevencije zlostavljanja djece, 20. studenoga- Međunarodni dan dječjih prava

Tvoja prava su ono što smiješ raditi i ono što ljudi, koji su odgovorni za tebe moraju napraviti da budeš sretan/na, zdrav/a i siguran/na. Naravno, i ti imaš odgovornost prema drugoj djeci i odraslima, kako bi i oni imali svoja prava.“- preporuka je Amnesty Internationala kako se djeci mogu objasniti njihova prava.

    Međunarodni dan dječjih prava obilježava se 20. studenoga. „Deklaraciju o pravima djeteta" usvojila je Generalna skupština UN-a 20. studenoga 1959. godine, a trideset godina kasnije usvojena je i „Konvencija o pravima djeteta“ (20. studenog 1989. godine). Ove godine obilježava se 28. rođendan Konvencije o pravima djeteta. Organizacije koje se bave ljudskim pravima i slobodama, svake godine potiču na poduzimanje konkretnih koraka u zaštiti i unapređenju dječjih prava s ciljem senzibiliziranja javnosti i ustanova za potrebu zaštite maloljetnika od zlouporabe, nasilja i raznih oblika diskriminacije.

 

 

Dječja prava

Konvencija o pravima djeteta propisuje da:
– Sva djeca i mladi imaju ista prava. Ni jedno dijete ne smije biti oštećeno zbog svog spola, boje kože, jezika ili religije;
– Djeca i mladi imaju pravo na najveću moguću mjeru zdravstvene zaštite kao i zdravstvene preventive i medicinske brige;
– Djeca i mladi imaju pravo na besplatno osnovno obrazovanje;
– Djeca i mladi imaju pravo na odmor, slobodno vrijeme, igru i učešće u kulturnim i  umjetničkim manifestacijama;
– Djeca i mladi imaju pravo informirati se, slobodno govoriti  svoje mišljenje...

Prava preživljavanja (hrana, smještaj, stanovanje, zdravlje, životni standard).

Razvojna prava (razvoj, odgoj i obrazovanje, obitelj, kultura, identitet).

Prava sudjelovanja (donošenje odluka, druženje, izražavanje, pristup informacijama).

Prava zaštite od: zlostavljanja, zanemarivanja, izrabljivanja, mučenja, otmice, prostitucije.

Temelj za svijet mira je sredina gdje djeca postaju prijatelji, gdje uče i rade surađujući i odrastaju sa spoznajom o međuovisnosti svih živih bića (Konvencija o pravima djeteta). 

Ministarstvo socijalne politike i mladih izradilo je „Nacionalnu strategiju za prava djece u Republici Hrvatskoj za razdoblje od 2014. do 2020. godine“. Ovom Strategijom Hrvatska je uskladila svoje ciljeve s europskima te se opredijelila za provedbu mjera kojima će se postići cijeli niz manjih ciljeva u ovim područjima kako bi se zaštita prava djece podigla na još višu razinu. 

  

19. studenoga- Svjetski dan prevencije zlostavljanja djece 

Svjetski dan prevencije zlostavljanja djece obilježava se s ciljem davanja doprinosa prevenciji nasilja nad djecom. Dan se obilježava svakog 19. studenoga u sinergiji s godišnjicom Međunarodnog dana prava djeteta (20. studenoga), koji ima za cilj okupljanje inicijativa oko problema zlostavljanja djece i potrebe za hitnim i učinkovitim programima prevencije. Zlostavljanje i zanemarivanje djece vrlo je težak problem koji uzrokuje brojne, teške i dugotrajne posljedice na njihov razvoj. Izloženost djeteta fizičkom, emocionalnom ili seksualnom zlostavljanju predstavlja traumatsko iskustvo koje ostavlja duboke ožiljke. Stoga svako sprječavanje zlostavljanja i zanemarivanja te rana intervencija i pružanje pomoći djeci žrtvama mogu pomoći da ona postanu zdravije i sretnije osobe. Zlostavljanje i zanemarivanje djece nije problem samo pojedinca ili njegove obitelji, nego problem šire lokalne zajednice te društva u cjelini, a 19. studeni nas podsjeća kako je zadaća svih nas, i to svakodnevna, uložiti trud kako bismo djeci osigurali sigurno mjesto za odrastanje.


Osnovna škola "Bol" Split