2017-11-07 12:02:42

Obavijest o provođenju preventivnog programa "Zajedno više možemo"

Policijska uprava splitsko-dalmatinska i Vijeće za provedbu programa prevencije kriminaliteta Grada Splita već niz godina provode preventivni program u osnovnim školama, pod nazivom "Zajedno više možemo". Program je usmjeren na prevenciju zlouporabe opojnih droga i drugih sredstava ovisnosti, vandalizma, vršnjačkog nasilja i drugih oblika rizičnog ponašanja, a koji su namijenjeni populaciji učenika 4.,5. i 6. razreda osnovnih škola i njihovim roditeljima.  

Ciljevi programa

- Zaštita zdrave populacije i upoznavanje sa zakonskim posljedicama

- Nuđenje alternative                                           

- Upoznavanje učenika s djelovanjem policije

- Afirmacija kontakt-policajaca kao prijatelja i pomagača

- Pomoći mladima u donošenju ispravne odluke u trenutku kad dođu u

  kontakt s drogom  

 

5.razred - PREVENCIJA I ALTERNATIVA 1

- nastavak rada sa istom djecom koja su prošle godine kao polaznici 4. razreda prošli prve dvije komponente projekta "Zajedno više možemo"

Kako se izvodi?

     Interaktivna radionica: „Pravodobno rješavanje problema“

             Predavač ili kontakt policajac poziva učenike da se povuku u zadnji dio učionice te traži jednog/jednu učenika/cu dobrovoljca koji dolazi pred ploču. Učenik/ca dobrovoljac igra ulogu učenika koji ima jedan problem – npr. negativna ocjena iz jednog od nastavnog predmeta.

Drugi učenik/ca donosi pred njega stolicu/kartonsku kutiju ili sličan predmet koji predstavlja prepreku. Učenik/ca dobrovoljac ima zadatak demonstrirati kako bi prešao prepreku (prekoračiti prepreku) u čemu uspijeva dok je problem još mali.

Nakon toga učenik/ca dobrovoljac dobiva novi problem – npr. neopravdani sati zbog izostanka s nastave, slijedom čega netko od učenika pred njega/nju stavlja na već postojeću prepreku još jednu prepreku. Učenik/ca dobrovoljac zatim demonstrira kako se prelazi prepreka (problem) i već mu je teže.

Svrha ove radionice je da učenici na primjeru kojeg neposredno provode s kontakt policajcem zaključe kako je bitno riješiti problem dok je problem još u začetku. Ako se problem na vrijeme ne rješava postepeno će se nagomilati sve više problema  i postat će teže rješivi ili nerješivi.

Cilj radionice je učenike naučiti kako je potrebno probleme rješavati odmah na početku kada se oni pojave.

- također je preporučljivo da predavanju budu nazočna po dva predavača/policijska  službenika koji se izmjenjuju.

- nužno je tijekom predavanja što više uključiti učenike (interaktivni pristup).

- tijekom provedbe programa provodi se i anketa među učenicima radi valorizacije programa.

Rješavanje edukativnog upitnika kao vrednovanje i potvrda stečenih znanja iz dosada provedene edukacije. Upitnik sadrži 25 pitanja i u ponuđenim odgovorima daje povratnu informaciju djeci što je u njihovoj dobi dobro, što nije dobro i što je zakonski zabranjeno.

                                                             

                                                                           Inga Goliaš dipl.psih.

 

 

 

 

 

 

 


Osnovna škola "Bol" Split