Posjet prirodoslovno-matematičkom fakultetu
Autor: Simona Bijelić, 22. 5. 2017.

Učenici 7a,7b i 7c razreda,i petaši polaznici satova robotike sa učiteljicama Žanom Devivi,Josipom Caktaš,Simonom Bijelić i logopedicom Mirjanom Mamić posjetili su PMF u Splitu 18.05.2017.g.

Sam dolazak pred zgradu Fakulteta izazvao je oduševljenje učenika. Pred Fakultetom ih je dočekala profesorica informatike Monika Mladenović, poželjela im toplu dobrodošlicu te im pokazala obližnje zgrade: Ekonomski fakultet, FESB i Sveučilišnu knjižnicu.Ulazak u atrij Fakulteta još je više razveselio djecu,ogromnu zgradu prepunu nepreglednih hodnika. Tu su ih dočekali drugi profesori i studenti koji su im objasnili što se tu radi i uči, a nakon toga podijelili su ih u četiri skupine. Uzbuđeno su krenuli u istraživanje hodnika znanja i brzo ih je omamila čarolija znanosti. Svaka radionica imala je u sebi nešto posebno i teško je reći koja im je bila najomiljenija. Ono što je lako reći je da su se izvrsno zabavili i da su puno toga naučili. Uživali su!Izvodili su pokuse s lužinom i kiselinom, promatrali preparirane životinje, zmije, proučavali su školjke, žabu, kornjače….

Na informatici su razgledali radnu sobu u kojoj studenti sastavljaju robote od lego kockica. Ti roboti imaju ugrađene senzore za pokret tako da su se dobro zabavili mašući ručicama ispred njih i usmjeravajući ih kamo da idu. U informatičkoj učionici na radnim stolovima dočekali su ih zadaci. Na igračoj ploči nalazio se lav koji je trebao doći do svoje majke izbjegavajući prepreke na putu. Njihov zadatak bio je osmisliti put kretanja lava, a zatim su te naredbe unosili u računalo. Bili su jako uspješni!

Fizičari su ih dobro zabavili! Sudjelovali su u provođenju pokusa s elektricitetom, proizvodili su munje i oblake.Kemijski laboratorij prepun je staklenki, plamenika, raznih zanimljivih uređaja. Izvodili su pokuse s tekućom vodom, ledom i vodenom parom. Naučili su da pri radu pokusa treba biti jako oprezan, da se vrata laboratorija uvijek otvaraju prema vani jer je u slučaju opasnosti jako bitno što prije napustiti laboratorij.

Bilo je zanimljivo i poučno. Učenici će dugo će pamtiti ovo uzbudljivo putovanje u  „SVIJET ZNANOSTI“.

Slike pogledajte u fotogaleriji.