« Ožujak 2024 »

3. svibnja - Svjetski dan slobode medija
Autor: Simona Bijelić, 3. 5. 2016.

Svjetski dan slobode medija obilježava se svake godine 3. svibnja od 1993. godine kad ga je proglasila Glavna skupština Ujedinjenih naroda. Cilj obilježavanja tog Dana, koji okuplja medijske profesionalce, koji potom procjenjuju stanje slobode medija i raspravljaju o mogućnostima za rješavanje brojnih izazova, jest podizanje svijesti o važnosti medijskih sloboda i njezinih temeljnih načela.Obilježava se na godišnjicu Windhoeške deklaracije, izjave o principima slobodnih medija koju su sastavila skupina afričkih novinara 1991. godine u Windhoeku, u Namibiji, s jedinstvenom vizijom - zaštititi temeljna prava slobodnog tiska.

Prema istraživanju američke neovisne udruge Freedom house Hrvatska je zemlja s "djelomično slobodnim" medijima, na 85. mjestu s rejtingom 41.

Hrvatsko novinarsko društvo svake godine na Svjetski dan slobode medija upozorava na nedostatke, organizira prosvjedne skupove i izdaje priopćenja ili deklaracije.Kao izraz podrške novinarstvu kao javnom dobru, HND će ove godine u povodu Dana slobode medija prosvjedom upozoriti Ministarstvo kulture na odredbe Opće deklaracije o ljudskim pravima i Ustava Republike Hrvatske te poziva novinare i ostale zainteresirane da dođu na prosvjed i ponesu olovke za kojima neće žaliti.

Bit će dodijeljene novinarske nagrade, nakon čega će se održati Skype konferencija o slobodi medija i fact checkingu, na kojoj će sudjelovati predstavnici 16 zemalja, uključujući veleposlanicu Sjedinjenih Država.