« Ožujak 2024 »

11. studenoga - Martinje ili blagdan Sv. Martina
Autor: Administrator , 11. 11. 2015.

Martinje ili blagdan svetoga Martina je dan koji se diljem srednje Europe slavi u skladu s tradicijom i mnogim običajima: 11. studenoga je datum na koji je 397. godine pokopan Sveti Martin iz Toursa. U sjevernoj Hrvatskoj i Sloveniji na dan sv. Martina se njeguje tradicionalni pučki običaj simboličkog prevođenja mošta u mlado vino ("krštenje vina"). U mjestima u kojim je sveti Martin zaštitnik priređuju se najveće tradicionalne glazbene i folklorne zabave na gradskim trgovima.

Na proslavama najčešće se priprema martinjska guska i mlinci. Običaj “Martinja” još uvijek njeguje se u sjeverozapadnim predjelima Hrvatske te u Slavoniji, dok “krštenje mošta” ili Martinje u Dalmaciji i Istri nema tradiciju. Posebno velika slavlja su u Svetom Martinu na Muri Požegi, Kutjevu, Velikoj Gorici, Dugom Selu Sv. Ivanu Zelini i brojnim drugim mjestima.

Postoji zanimljiva legenda o tome zašto se mošt krsti na imendan Sv. Martina te zašto se u toj prigodi priprema guska za jelo. U 4. stoljeću živio je jedan čovjek po imenu Martin. Bio je starorimski legionar i veliki ljubitelj vina. Nakon što je završio svoje školovanje u Francuskoj školi svetog Hilarijusa trebao je postati kršćanski biskup. Međutim, prema legendi, Martin je pod svaku cijenu želio izbjeći imenovanje za kršćanskog biskupa. Na sam dan imenovanja biskupom Martin je napravio sve kako bi izbjegao imenovanje. Između ostalog sakrio se u guščak, ali guske kao guske odale su ga svojim gakanjem pa je tako na kraju Martin ipak postao visoki crkveni dostojanstvenik. Martina to nije spriječilo da nastavi promicati dobru vinsku kapljicu. Legenda govori da je Sv. Martin uveo ceremonijal krštenja mošta koji je do tog vremena bio zabranjen jer je do tog vremena Martinje bila poganska svečanost.