Međunarodni dan dječjih prava, 20. studenog i Svjetski dan prevencije zlostavljanja djece, 19. studenog
Autor: Davor Bučević, 19. 11. 2018.

20. STUDENI - MEĐUNARODNI DAN DJEČJIH PRAVA

„Tvoja prava su ono što smiješ raditi i ono što ljudi, koji su odgovorni za tebe moraju napraviti da budeš sretan/na, zdrav/a i siguran/na. Naravno, i ti imaš odgovornost prema drugoj djeci i odraslima, kako bi i oni imali svoja prava.“- preporuka je Amnesty Internationala kako se djeci mogu objasniti njihova prava. Međunarodni dan dječjih prava obilježava se 20. studenog. „Deklaraciju o pravima djeteta" usvojila je Generalna skupština UN-a 20. studenog 1959. godine, a trideset godina kasnije usvojena je i „Konvencija o pravima djeteta“ (20. studenog 1989. godine). Organizacije koje se bave ljudskim pravima i slobodama, svake godine potiču na poduzimanje konkretnih koraka u zaštiti i unapređenju dječjih prava s ciljem senzibiliziranja javnosti i ustanova za potrebu zaštite maloljetnika od zlouporabe, nasilja i raznih oblika diskriminacije.

Na ovaj dan na poseban način treba gledati na prava djece i adolescenata na najsiromašnijim područjima našega planeta, jer UNICEF ima tu odgovornost: govoriti o pravima djece tamo gdje su ona zanijekana, te govoriti o uspješnoj praksi, kako bi se svijetu reklo što treba činiti u odgoju novih naraštaja koji trebaju biti potpuno svjesni vlastitih prava.
Djeca su najosjetljivija skupina koja treba zaštitu, a čovječanstvo duguje djeci najbolje što ima.

Svake godine, organizacije koje se bave ljudskim pravima i slobodama, potiču na poduzimanje konkretnih koraka u zaštiti i unapređenju dječjih prava. Dječja prava temelj su izgradnje naprednog društva! Nažalost, postoje milijuni djece na svijetu kojoj su uskraćena osnovna životna prava.

Dječja prava:

• PRAVA PREŽIVLJAVANJA: hrana, smještaj, stanovanje, zdravlje, životni standard
  • RAZVOJNA PRAVA: razvoj, odgoj i obrazovanje, obitelj, kultura, identitet
  • PRAVA SUDJELOVANJA: donošenje odluka, druženje, izražavanje, pristup informacijama
  • PRAVA ZAŠTITE OD: zlostavljanja, zanemarivanja, izrabljivanja, mučenja, otmice, prostitucije

Temelj za svijet mira je sredina gdje djeca postaju prijatelji, gdje uče i rade surađujući i odrastaju sa spoznajom o međuovisnosti svih živih bića. Svi smo mi ljudska bića. Slični smo, ali je svatko od nas jedinstven. Uživajmo u sličnostima, ali i prihvaćajmo i poštujmo različitosti.

19. STUDENI - SVJETSKI DAN PREVENCIJE ZLOSTAVLJANJA DJECE

Svjetski dan prevencije zlostavljanja djece nastao je na inicijativu Fundacije svjetskog samita žena (WWSF, englWomen’s World Summit Foundation) iz 2000. godine s ciljem stvaranja kulture prevencije diljem svijeta poticanjem vlada i društvenih organizacija na aktivnije uključivanje u zaštiti djece. Radi skretanja pozornosti na ovaj teški problem, partneri Svjetskoga dana organiziraju aktivnosti za povećanje svijesti i edukacije o zlostavljanju djece i nasilja prema djeci, promicanje poštovanja prava djeteta, te stvaranje prevencije zlostavljanja djece glavnim prioritetom. Ured pravobraniteljice za djecu u Hrvatskoj 2007. godine pridružio se toj kampanji, kroz organiziranje susreta s djecom, stručnih rasprava, medijske poruke, objavljivanje publikacija za djecu i odrasle te zagovaranje kulture prevencije u društvu.

Svjetski dan prevencije zlostavljanja djece obilježava se s ciljem davanja doprinosa prevenciji nasilja nad djecom. Dan se obilježava svakog 19. studenoga u sinergiji s godišnjicom Međunarodnog dana prava djeteta (20. studenoga), koji ima za cilj okupljanje inicijativa oko problema zlostavljanja djece i potrebe za hitnim i učinkovitim programima prevencije. Zlostavljanje i zanemarivanje djece vrlo je težak problem koji uzrokuje brojne, teške i dugotrajne posljedice na njihov razvoj. Izloženost djeteta fizičkom, emocionalnom ili seksualnom zlostavljanju predstavlja traumatsko iskustvo koje ostavlja duboke ožiljke. Stoga svako sprječavanje zlostavljanja i zanemarivanja te rana intervencija i pružanje pomoći djeci žrtvama mogu pomoći da ona postanu zdravije i sretnije osobe. Zlostavljanje i zanemarivanje djece nije problem samo pojedinca ili njegove obitelji, nego problem šire lokalne zajednice te društva u cjelini, a 19. studeni nas podsjeća kako je zadaća svih nas, i to svakodnevna, uložiti trud kako bismo djeci osigurali sigurno mjesto za odrastanje.