« Ožujak 2024 »

24. veljače - Dan ružičastih majica
Autor: Simona Bijelić, 22. 2. 2017.

Danas, 24. veljače 2016. godine obilježava se Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day. Inače, ovaj dan svake se godine obilježava posljednju srijedu u mjesecu veljači, pa je datum obilježavanja promjenjiv. Ideja je nastala u Kanadi u znak protesta na incident nasilja koji se dogodio u školi u Nova Scotiji. Na taj se dan, u cijeloj zemlji organiziraju razne aktivnosti, kako po školama, tako i na radnim mjestima, te se nose ružičaste majice kako bi se simbolizirala borba protiv nasilja među vršnjacima.

Događaj su pokrenula dva učenika koji su na prvi dan škole nosili ružičaste majice i radi toga bili su žrtve nasilja. Dan ružičastih majica od 2014. godine organizira se i u Republici Hrvatskoj, a događaj je pokrenuo Centar za edukaciju i prevenciju nasilja.

Na Dan ružičastih majica provode se mnoge aktivnosti u kojima sudjeluju sve odgojno obrazovne ustanove i svi oni koji žele simbolizirati borbu protiv nasilja nad vršnjacima.

Aktivnosti se provode u školama, radnim mjestima i svim ostalim mjestima koja su prikladna za održavanje zabavno-edukativnih aktivnosti. Sudionici nose bilo koji odjevni predmet ružičaste boje (majica, traperice, tenisice, prsten, naušnice, narukvice) te samostalno ili grupno kreiraju poruke koje govore o borbi protiv nasilja.

Učenici 7.c razreda na satu informatike izradili su zanimljive plakate i prezentacije o "pink shirt day".

Priloženi dokumenti:
DORA_I_LAURA.png (1.28 MB)